İlk Kolostrum

İlk besleme sıfır hatayla tamamlanmalı.

İlk kolostrum; hayatı boyunca bir ineğin en önemli öğünüdür. Bunun üzerinde dikkatle durulmalıdır. Diğer yandan ortalama bir sütçü çiftliğinde bulunan kolostrum buzağıların ilk öğününde ihtiyaç duyacağı antikorların sadece % 50’sini karşılayabilir. Bu nedenle kolostrum protokolünün her adımı dikkatle takip edilmelidir.

Kolostrum neden çok önemlidir?

Buzağılar doğduktan sonra patojenler ile savaşabilecek düzeyde antikora sahip değillerdir bu yüzden çevresel hastalıklara karşı direnç gösteremezler. Gerekli antikorların oluşması ancak doğumun hemen ardından verilecek kaliteli kolostrum ile mümkün olabilir. Kaliteli kolostrum antikorların yanı sıra boşaltım sistemini harekete geçiren bileşenler, kolay hazmedilir besinler, vitamin ve mineraller içermelidir.  

Kolostrum içerisindeki antikorlar immünoglobulin olarak bilinen büyük protein molekülleri içerisinde bulunurlar. Buzağılar doğumdan sonraki ilk 24 saat içer.

3 Kural: Hızlı, Yeterli ve Kaliteli

 • Hızlı: İlk kolostrumu doğumunda ardından ilk bir saat içerisinde verin. Buzağının antikor emilimi doğumdan sonraki ilk bir saat içerisinde en yüksek seviyede olup her geçen saat bu seviye düşer.
 • Yeterli: İlk bir saat içerisinde 4 litre ve 24 saat içerisinde toplamda 6 litre buzağının beslenme kapasitesini artırmak, maksimum seviyede direnci sağlamak ve ilk günden itibaren gelişimi için gereklidir.
 • Kaliteli: Çiftliğinizde bir süredir yaşayan bulunduğu ortama özel patojenlere karşı antikor geliştirmiş herhangi bir inekten alınan kolostrumu kullanmanız uygundur. Kolostrumun buzağının kendi annesinden alınmış olması zorunlu değildir. Hatta bazen başka bir inekten alınan kolostrum daha kaliteli olabilir. Kolostrumun kalitesini temizlik ve içerdiği antikor seviyesi açısından kontrol ediniz. Buzağı ilk haftalarda sadece kolostrumdan aldığı antikorlar sayesinde hastalıklarla mücadele edebilir, kendi bağışıklık siteminin gelişmeye başlaması için 3 hafta geçmesi gereklidir.
 • Anne kolostrumu mu dondurulmuş kolostrum mu tercih edilmeli ?

  Tüm buzağıların doğumdan sonraki bir saat içerisine yeterli ve kaliteli kolostrumu aldığından emin olabilmeniz için iyi bir kolostrum yönetimi gereklidir. Bu yönetimi bir saat içerisinde gerçekleştirebilir misiniz? Anneyi hızlı bir şekilde sağıp kolostrumun kontrolünü tamamlayabilir misiniz? Dondurulmuş kolostrum kullanmanız halinde kolostrumu yeterli sürede 40 dereceye getirebilir misiniz? Kolostrumu anneden mi yoksa uzun süredir çiftlikte bulunan bir başka anneden mi almalı?
  Sprayfo her zaman kaliteli kolostrumun en hızlı şekilde verilmesi gerekliliğine odaklıdır. 1 saat içerisinde annenin kolostrumunu sağmak, kalitesini ölçmek ve buzağıyı beslemek uygulamada çok zordur. Annenin kolostrumunun kaliteli olmaması riski de söz konusu olabileceği için her zaman bir başka inekten alınıp dondurulmuş olan kolostrumun verilmesi yukarıdaki sorulara en uygun çözümdür. 

  Kolostrumun sağılması:

  Kolostrumu anneden almak istiyorsanız doğumdan hemen sonra 4 lt kolostrumu sağınız. Sağdıktan hemen sonra antikor seviyesini test edin ve kolostrumun yüzeyinde herhangi bir yabancı madde olmadığından ve temiz olduğundan emin olun. Antikor seviyesi ölçümü için çeşitli kolostrum ölçerler mevcuttur.
  Kolostrumun kalite ve hijyen açısından onaylanmasından sonra buzağıya ilk bir saat içerisinde 4 lt verin (bknz. kolostrum protokolü). Eğer anneden yeterli miktarda kolostrum sağılamazsa daha önceden kontrol edilip dondurulmuş kolostrumu verin.   
  Eğer anneden aldığınız kolostrumu kullanmayacaksanız, doğumdan sonraki altı saat içerisinde anneyi sağın ve daha sonra kullanmak üzere gerekli kontrolleri sağlayıp dondurun.  

  Kolostrum Besleme Programı

 • Doğumdan sonraki bir saat içerisinde kalitesi kontrol edilmiş 4 lt kolostrumu buzağıya verin. Kolostrum anneden alınmış olabilir ya da bir başka anneden alınıp dondurulmuş olabilir. Sağlıklı buzağılar 4 lt kolostrumu sorunsuz bir şekilde içebilirler. Buzağıların midesinin dördüncü kısmı çok küçüktür (2.5 lt kapasitede) ancak buzağı beslendiğinde büyümeye başlar.  
 • Kolostrumun sıcaklığı buzağının vücut sıcaklığına mümkün olduğunca yakın (ortalama 40 derece) olmalıdır. Isıtma işlemini su banyosu yöntemiyle yapın ve kolostrumu asla mikrodalgada ısıtmayın. Kolostrumun çok fazla ısıtılmadığından emin olun.
 • Mümkünse biberon kullanın bu sayede buzağı kolayca beslenebilir.
 • Buzağı düzgün bir şekilde içebilecek kadar sağlıklı değilse yada çok zayıfsa besleme hortumu kullanın. Besleme hortumu kullanırken kolostrum midenin dördüncü kısmına gider. Birkaç gün içerisinde rumende bakteri üremesi başlayacağı için bu yöntemi sadece ilk besleme sırasında kullanabilirsiniz çünkü rumen hala temiz ve sterildir, sonrasında ise besleme hortumu kullanılması mümkün değildir.
 • Eğer buzağı sabah erken saatlerde doğduysa, ikinci kolostrumu ortalama 2 lt kadar 12 ila 16 saat sonra verin.
 • Kolostrum karşımı (süt ile birlikte) ilk günden sonra verilmeye başlanabilir ve bazı koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Adım 4’te anlatılan İlk günden sonraki besleme hakkında her şey kısmını okuyun  
 • Video İzlemek İçin Tıklayınız