Sprayfo’ya Genel Bakış

 

Sağlıklı, Verimli, En İyi İnekler İçin

Sağlıklı buzağı yetiştirmenin temelindeki en önemli etken çok iyi kalitede buzağı maması kullanmak ve buzağı yetiştirme ile ilgili donanımlı bir bilgiye sahip olup bu iki faktörü birleştirerek çiftlikte uygulamaktır.

Buzağı Yetiştirmede 200 gram/ gün Ekstra Bir Büyüme.

Bu düşündüğümüzde kulağımıza hoş gelebilir, ancak 200 gram/ gün ekstra bir büyüme gerçek anlamda neyi ifade eder? Uluslararası yapılan araştırmalarda buzağı yetiştirmede elde edilen ekstra bir büyümenin birinci, ikinci ve diğer laktasyonlarda fark yarattığının sonucuna varılmıştır:
%8 daha fazla süt verimi ve %47 daha fazla dayanıklılık.
Bu durum göstermiştir ki, buzağı yetiştirirken elde etmiş olduğumuz ekstra büyüme ileriki yaşamlarında laktasyon verimlerine ve sağlıklı yapılarına pozitif olarak yansımıştır.

Yeni Doğmuş Buzağılara Özel Üretim

Sloten 50 yılı aşkın bir süredir sadece saf sütten elde ettiği hammaddelerle yeni doğmuş buzağılar için üretim yapmaktadır. Dünya’da sadece Sloten tesislerinde buzağılar için sindirilebilirliği yüksek yağ konsantreleri üretilmektedir. Sloten’ın, Dünya’da sadece kendisinin sahip olduğu spray-dry teknolojisi ile saf sütten ürettiği yüksek kaliteli ürünler Sloten’ın özünü temsil etmektedir. Bu Sloten’ı diğerlerinden ayırt eden bir özelliktir.

Sprayfo’nun Özü

Sloten yeni doğmuş buzağıların sağlıklı ve güçlü gelişimlerini sağlayacak özel bir yağ kombinasyonu geliştirdi. Tek ve eşsiz olan spray-dry kurutma teknolojisi ile protein molekülü ile kaplı mikronize yağ molekülü oluşturdu. Bu özel teknoloji ve kombinasyon sayesinde Sprayfo ürünleri iştah açıcı, çok kolay sindirilen, kolay çözülen ve her zaman aynı kalitede ürün yapısıyla kullanan çiftliklerin asla vazgeçemediği ürünlerdir.

Sloten’in Friesland bölgesinde bulunan süt tesisinde Hollanda’nın en kaliteli sütlerinden, en yüksek kalitede buzağı maması üretimi için geleneksel üretimlerden farklı olarak protein molekülü ile kaplanmış yağ molekülü elde edilir. Bu benzersiz protein molekülü ile kaplanmış yağ molekülleri eşsiz spray-dry kurutma tekniği ile üretilmektedir. Sloten’in üretmiş olduğu Sprayfo ürünleri Dünya’nın tüm çiftlikleri tarafından öncelikli tercih edilmektedir. Bu sebeple Sloten üretiminin %90’ını ihraç etmektedir.

Dünya’da tek ve eşsiz spray-dry kurutma teknolojisi ile üretilen Sprayfo mamaları yüksek çözünürlüğü ve sindirebilirliği sayesinde ürünün tamamı sindirilerek maksimum gelişim sağlar.

Sprayfo geleneksel mamaların (20 mm) aksine mikro (2 mm) yağ molekülleri içerir. Bu moleküller ince bağırsakta bulunan “intestinal flakes” ile kolayca temasa geçer. Sprayfo’nun mükemmel sindirilebilir özelliği buzağının kısa bir süre içerisinde daha fazla enerji almasını sağlar.

Sonuç: Ekstra sağlıklı büyüme, sıfır ishal problemi.

 

Buzağıdan Büyüme Şampiyonuna…

1. Doğum ve Sonrası

Doğum sağlıklı bir gelişimin temelidir ve dikkatli olunması gerekir. Hijyenik bir ortam önceliktir. Temiz, dezenfekte edilmiş taşıma yardımcıları, ineğin arka bacaklarının bulunduğu bölüm ve konacağı buzağı kulübesi önem taşır. Böylece buzağı ve ineği enfeksiyonlardan korumuş oluruz. Doğumdan sonra buzağı’yı kurulayınız ve göbek bağını dezenfekte ediniz. Sağlıklı bir gelişim için buzağıyı temiz ve kuru bir kulübeye koyunuz.

2. Başarının Temeli Kolostrumdur

Sağlıklı bir büyümenin vazgeçilmez en önemli temeli iyi bir kolostrum yönetimidir. Bu en kaliteli mama olan Sprayfo’yu kullansanız dahi geçerlidir. Buzağınız ne kadar erken ve ne kadar fazla kolostrum alır ise daha ilk günden vücudun bağışıklık sistemi çok dirençli ve güçlü olur. Kolostrum aynı zamanda bağırsak sisteminin gelişimini sağlar. Bu nedenle kolostrum sonrası besin alımını ve buzağının gelişimini olumlu etkiler. Kolostrum başarının temelidir.

Sprayfo “Life Start” Besleme Programı

3. Sağlıklı Gelişim SPRAYFO

İdeal bir besleme programı buzağınızın iyi gelişiminin temelidir, çünkü iyi bir besleme programı sayesinde elde edilen ekstra büyüme buzağınızın gelişimini ve laktasyon performansını olumlu etkiler.

Sprayfo buzağı mamamız, besleme programımız ve mükemmel yetiştirme yönetimimiz ile buzağılarınızı hızlı ve ekstra büyütüyoruz. Çünkü Sprayfo buzağılarda her gün 800-1.000 gram/ gün büyüme sağlar.

İnek sütü buzağı için çok fazla yağ içerir, ancak aynı zamanda vitamin, mineral ve eser elementlerden yoksundur. Bu da demek oluyor ki, eğer saf sütle beslenirse buzağının doğal yollarla bağışıklık sistemini geliştirmesi zarar görecektir. Saf sütle beslemek başka sağlık riskleri de taşır. Tuberculosis , Bruselosis ve Paratuberculosis gibi hastalıklar sütten geçebilir. Sulandırılmış saf süt daha az vitamin ve mineral içerir, oluşumu değişir ve yemek borusu açıklığının daha az işlev görmesine neden olur. Sonuç olarak, sütün sindirimi zordur ve inek ishal olma riskiyle karşı karşıyadır.

4. Buzağı Yetiştirme Yönetimi

İyi bir sonuç için iyi bir yönetim gerekir. Doğru besleme programı, uygun barındırma kulübeleri, temiz hava sirkülasyonu, mama hazırlama ve içirme ekipmanları iyi yönetimin şartlarının unsurlarıdır.

Her çiftliğin sahip olduğu imkanlarına göre buzağı yetiştirme yönetimi değişebilir.

SPRAYFO
buzağı, kuzu ve oğlaklarınızın gelişiminde ve büyümesinde fark yaratır.